Reklam
Bugun...


UZMANLARDAN ÖNEMLİ UYARILAR
Diyetisyen Semiha Ekinci, “Şok diyetlerle sağlığınızdan olmayın” dedi.Ekinci, yaptığı açıklamada, sağlıklı beslenmenin, hücrelerin ve dokuların doğru çalışmak için ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerini onlara sağlayacak bir beslenme içeriğinin olması ile mümkün olacağını ifade etti.Kişinin bu öğelerden eksik alırsa eksik beslenmiş olacağına dikkat çeken Ekinci, bu besinleri fazla alırsa obezite olacağını ve dokuların, organlar ile hücrelerin çalışmasını değiştireceğini dile getirdi.

UZMANLARDAN ÖNEMLİ UYARILAR

Ekinci, bireyin bu besin öğelerinin oranlarını değiştirdiği takdirde dengesiz besleneceğini ve yine vücudun istenilen görevi yerine getirmeyeceğinin altını çizdi.“İşte şok diyetlerde böyledir, bir besin öğesi ağırlıklı olarak tüketilir, protein ağırlıklı gibi. Dukan ve Karatay diyeti de böyledir” ifadelerini kullanan Ekinci, şunları kaydetti:

“İlk başta hızlı kilo kaybı görülür fakat ölçüm yapıldığında giden kiloların kas ve su kaybı olduğu görülür. Kısa bir süre içerisinde giden kilolar geri gelir. Bunun bir çok sebebi vardır, tek tip beslenmeye uzun süre devam edilmeyeceği sadece bir tanesidir. Vücudumuzun eksik besin öğelerini tamamlamak için gösterdiği savunma mekanizması ise diğer sebepleri açıklar. Protein ağırlık beslenmenin tek zararı verilen kilonun geri alınması mıdır ? Tabi ki hayır. Uzun süreli yüksek proteinli beslenme böbreklerinizin çalışma yükünü birdenbire artıracağından böbrek fonksiyonlarına kalıcı hasarlar verebiliyor, taş oluşumunu artırıyor. Protein içerikli diyetlerde hayvansal gıda tüketimi de mecburen fazla olduğu için hali hazırda bir karaciğer yağlanmanız var ise seviyesini artırıyor, yok ise zemin hazırlıyor. Kolesterol seviyelerini yükselttiği ise cabası”

Kolesterol oluşumuna da değinen Ekinci, uzun yıllar tıp camiasında hizmet etmiş kişilerin medyada kolesterol yalandır gibi söylemlerinin halkın sağlığı için uğraşan kişileri üzdüğünü dile getirdi.Kolesterol’un kanda yağların taşınması ve hücrelerin çalışmasında kullanılmasına yardım eden bir madde olduğunu anlatan Ekinci, şöyle devam etti:

“Şuan ölçtüğümüz 3 çeşittir, yüksek yoğunluklu kolesterol(HDL),düşük yoğunluklu kolesterol(LDL) ve toplam kolesterol ,bunların olması gereken ideal seviyeler ve birbirlerine olan oranları vardır. Bu oranların değişmesi ve uzun süre değerlerinin yüksek seyretmesi ilerleyen yıllarda kalp ve damar rahatsızlıkları ile ilişkilidir ve bunları kimse deneme yanılma yöntemi ile değil, bilimsel deneyler sonucunda bilim insanları söylemektedir. Evet tıp gelişiyor, değişiyor ama kim ne söylüyorsa bilimsel gerçekleri deneyleri bilimsel otoritelerce çalışmaları kabul edildikten sonra, bizde halk olarak kabullenip uygulamalıyız. Unutmayalım ki hastanelerde ki doktorlarımız bunları bizlerden iyi biliyor. Protein mevzusu uzar gider, çoğu şok diyetlerde protein ağırlıklıdır zaten, çünkü fazla olması vücutta yıkım metabolizmasını artırıyor. Fakat biz yağ yakımı istiyoruz . Bu tek tip beslenmeyle mümkün değildir”
Kaynak: AHA

Editör: SERCAN SAKARYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 6 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI